JUNIOR FRIESIAN WARMBLOOD LED

Class 1

Best Presented Junior Friesian Warmblood.

Sponsored by Aldersyde Equine & AFWHS. Inc

Exhibit Number Exhibit Name Place
5 Charlie 4
10 Zeus Van Gorsuch 3
18 Mystic Shadows Yorick 2
20 Athena 1
24 Noble Shadow Kesara

 

Class 2

Junior Friesian Warmblood Male 3 years and under

Exhibit Number Exhibit Name Place
5 Charlie 3
10 Zeus Van Gorsuch 2
18 Mystic Shadows Yorick 1

 

Class 3

Junior Friesian Warmblood Female 3 years and under

Exhibit Number Exhibit Name Place
20 Athena 1
21 Arion Elske 2
24 Noble Shadow Kesara

 

CHAMPION & RESERVE JUNIOR FRIESIAN WARMBLOOD LED

Sponsored by CS Landscaping & Excavation

Champion Athena
Reserve Zeus Van Gorsuch

 

SENIOR FRIESIAN WARMBLOOD LED

Class 4

Best Presented Senior Friesian Warmblood.

Sponsored by New Horizons Pleasure & Sport Horses and Ponies, Aldersyde Equine & the AFWHS. Inc

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II
3 Terarossa Alchemist 2
6 Shepherds Hill Belle 3
14 Shepherds Hill Ivan 4
17 Shepherds Hill Niko
25 D’Artagnan
31 Ebony Park Monte Carlo 1
38 Gramayre Shaka

 

Class 5

Senior Friesian Warmblood Male

Sponsored by New Horizons Pleasure & Sport Horses and Poniess

Exhibit Number Exhibit Name Place
3 Terarossa Alchemist 2
14 Shepherds Hill Ivan
17 Shepherds Hill Niko
25 D’Artagnan 1
29 Dublin
31 Ebony Park Monte Carlo
38 Gramayre Shaka

 

Class 6

Senior Friesian Warmblood Female

Sponsored by New Horizons Pleasure & Sport Horses and Ponies

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II 2
6 Shepherds Hill Belle 1
19 MCM Isabeau 3
23 The Carrock Jazz

 

CHAMPION & RESERVE SENIOR FRIESIAN WARMBLOOD LED

Sponsored by New Horizons Pleasure & Sport Horses and Ponies

Champion Shepherds Hill Belle
Reserve D’Artagnan

*2018 LED FRIESIAN WARMBLOOD HORSE OF THE YEAR*

Sponsored by the AFWHS Inc.

(to be taken from Champion Junior and Senior Friesian Warmbloods)

Winner Athena

 

CHAMPIONSHIP FRIESIAN WARMBLOOD RIDDEN

Class 7

Championship Ridden Friesian Warmblood Male

Sponsored by One Agency

Exhibit Number Exhibit Name Place
3 Terarossa Alchemist 2
14 Shepherds Hill Ivan
17 Shepherds Hill Niko
25 D’Artagnan 3
29 Dublin
31 Ebony Park Monte Carlo 1

 

Class 8

Championship Ridden Friesian Warmblood Female

Sponsored by One Agency

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II 2
6 Shepherds Hill Belle 1
19 MCM Isabeau
23 The Carrock Jazz
22 Terrarossa Ashanti 3

 

*2018 RIDDEN FRIESIAN WARMBLOOD HORSE OF THE YEAR*

Sponsored by the AFWHS Inc.

(to be taken from the winners of classes 7 & 8)

Winner Ebony Park Monte Carlo

 

Open breed classes – LED

Class 9

Best Presented Open Breed

Sponsored by Aldersyde Equine & the AFWHS. Inc

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II
3 Terarossa Alchemist
4 Keeralee Barney Rubble
6 Shepherds Hill Belle
8 Ardiels Astral Firefly
10 Zeus Van Gorsuch
12 Vincent of Twin Rivers =4
14 Shepherds Hill Ivan
17 Shepherds Hill Niko
18 Mystic Shadows Yorick
20 Athena =4
24 Noble Shadow Kesara
27 Divine Legacy
29 Dublin
30 Palana Curly Sue
32 El Caballero Cortes
33 El Caballero Bella Dama
36 Rumneyhill Shokora 1
37 Quickstep Diallo 2
38 Gramayre Shaka
39 Leah of Blackwood 3

 

PUREBRED FRIESIAN

The following classes are sponsored by ANZFHS

Class 10

Colt/Stallion led

Exhibit Number Exhibit Name Place
12 Vincent of Twin Rivers 1

 

Class 11

Mare/Filly led

Exhibit Number Exhibit Name Place
2 Elke H 3
34 Winona of Belladonna 1
39 Leah of Blackwood 2

 

Class 12

Gelding led

Exhibit Number Exhibit Name Place
15 Gumboots of Shepherds Hill
35 Jacamar TK 2
37 Quickstep Diallo 1

 

CHAMPION & RESERVE LED FRIESIAN EXHIBIT

Sponsored by ANZFHS

Champion Vincent of Twin Rivers
Reserve Winona of Belladonna

PURE AND PART BRED ANDALUSIAN

The following classes are sponsored by AHAA

Class 13

Colt/Stallion led

Exhibit Number Exhibit Name Place
No entries

 

Class 14

Mare/Filly led

Exhibit Number Exhibit Name Place
7 Majestic Pandora
8 Ardiels Astral Firefly
11 Melliodora Veneziana 3
21 Arion Elske 1
24 Noble Shadow Kesara
33 El Caballero Bella Dama 4
1 Shepherds Hill Elizabeth II 2

 

Class 15

Gelding led

Exhibit Number Exhibit Name Place
9 Ardiels Celestial Symphony
14 Shepherds Hill Ivan 3
17 Shepherds Hill Niko 2
15 Divine Legacy
32 El Caballero Cortes 4

 

CHAMPION & RESERVE LED ANDALUSIAN EXHIBIT

Sponsored by AHAA

Champion Arion Elske
Reserve Majestic Pandora

 

FJORD

The following classes are sponsored by Shannonfield Fjords

Class 16

Colt/Stallion led

Exhibit Number Exhibit Name Place
No entries

 

Class 17

Mare/Filly led

Exhibit Number Exhibit Name Place
26 Te Klein Johanna 1
30 Palana Curly Sue

 

Class 18

Gelding led

Exhibit Number Exhibit Name Place
28 Shannonfield Gustav

 

CHAMPION & RESERVE LED FJORD EXHIBIT

Sponsored by Shannonfield Fjords

Champion Te Klein Johanna
Reserve

 

Class 19

Championship led Warlander

1st place Champion

2nd place Reserve champion

3rd and 4th place ribbons

Sponsored by Shepherds Hill Farm

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II 1
14 Shepherds Hill Ivan 3
17 Shepherds Hill Niko 2
24 Noble Shadow Kesara

OPEN BAROQUE BREED

Class 20

Colt/Stallion led

Exhibit Number Exhibit Name Place
10 Zeus Van Gorsuch 3
12 Vincent of Twin Rivers 1
36 Rumneyhill Shokora 2

 

Class 21

Mare/Filly led

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II 3
6 Shepherds Hill Belle 1
7 Majestic Pandora =4
8 Ardiels Astral Firefly =4
11 Melliodora Veneziana
19 MCM Isabeau
21 Arion Elske 2
24 Noble Shadow Kesara
26 Te Klein Johanna
30 Palana Curly Sue
33 El Caballero Bella Dama
34 Winona of Belladonna
2 Elke H
39 Leah of Blackwood

 

Class 22

Gelding led

Exhibit Number Exhibit Name Place
3 Terarossa Alchemist 1
4 Keeralee Barney Rubble =4
9 Ardiels Celestial Symphony
15 Gumboots of Shepherds Hill
16 Queensferry Park Sambo
17 Shepherds Hill Niko =4
18 Mystic Shadows Yorick 3
27 Divine Legacy
28 Shannonfield Gustav
31 Ebony Park Monte Carlo
32 El Caballero Cortes
37 Quickstep Diallo
38 Gramayre Shaka
7 Majestic Pandora 2

 

CHAMPION & RESERVE LED OPEN BREED EXHIBIT

Sponsored by Twin Rivers Stud

Champion Vincent of Twin Rivers
Reserve Rumneyhill Shakora

 

*2018 GRAND CHAMPION LED BAROQUE HORSE EXHIBIT *

Sponsored by CS Landscaping & Excavation

(to be taken from champion purebred Friesian, champion Andalusian, Fjord, Warlander and champion open Baroque breed)

Winner Vincent of Twin Rivers

 

OPEN RIDDEN CHAMPIONSHIP CLASSES

Winners of the following classes are awarded championship sashes, reserve champion sash for 2nd place, 3rd and 4th ribbons.

Subject to number of entries, classes may be divided further

Class 23

Championship Ridden Friesian Warmblood

Sponsored by AFWHS Inc.

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II
3 Terarossa Alchemist 1
6 Shepherds Hill Belle 2
14 Shepherds hill Ivan
17 Shepherds Hill Niko
19 MCM Isabeau
23 The Carrock Jazz
22 Terrarossa Ashanti 3
31 Ebony Park Monte Carlo
25 D’Artagnan 4

 

Class 24

Championship Ridden Purebred Friesian

Sponsored by ANZFHS

Exhibit Number Exhibit Name Place
2 Elke H 2
15 Gumboots of Shepherds Hill
34 Winona of Belladonna 3
35 Jacamar TK 1
37 Quickstep Diallo
12 Vincent of Twin Rivers 4
39 Leah of Blackwood

 

Class 25

Championship Ridden Purebred Andalusian

Sponsored by AHAA

Exhibit Number Exhibit Name Place
7 Majestic Pandora

 

Class 26

Championship Ridden Partbred Andalusian

Sponsored by AHAA

Exhibit Number Exhibit Name Place
11 Melliodora Veneziana 1
14 Shepherds Hill Ivan 3
17 Shepherds Hill Niko
27 Divine Legacy 2

 

Class 27

Championship Ridden Fjord

Sponsored by Shannonfield Fjords

Exhibit Number Exhibit Name Place
30 Palana Curly Sue

 

Class 28

Championship Ridden Warlander

Sponsored by Shepherds Hill Farm

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II
28 Shepherds Hill Ivan 1
17 Shepherds Hill Niko

 

Class 29

Championship Ridden Open Baroque Breed

Sponsored by Twin Rivers Stud

Exhibit Number Exhibit Name Place
1 Shepherds Hill Elizabeth II
3 Terarossa Alchemist 1
4 Keeralee Barney Rubble
6 Shepherds Hill Belle 3
11 Melliodora Veneziana 2
15 Gumboots of Shepherds Hill
23 The Carrock Jazz
22 Terrarossa Ashanti
27 Divine Legacy
36 Rumneyhill Shokora 4
37 Quickstep Diallo
34 Winona of Bella Donna
39 Leah of Blackwood

 

*2018 GRAND CHAMPION RIDDEN BAROQUE HORSE EXHIBIT*

Sponsored by Frank Dowling Real Estate

Winner Jacamar TK

 

Class 30

Championship Long Rein Driven Exhibit

1st place Champion

2nd place Reserve Champion

Ribbons for 3rd and 4th place

Best presented prize sponsored by Twin Rivers Stud.

Exhibit Number Exhibit Name Place
9 Ardiels Celestial Symphony
10 Zeus Van Gorsuch
18 Mystic Shadows Yorick 1st
36 Rumneyhill Shokora
38 Gramayre Shaka
39 Leah of Blackwood

 

Class 31

Progeny Class

Exhibit Numbers Exhibit Names Place
8 Ardiels Astral Firefly
9 Ardiels Celestial Symphony
32 El Caballero Cortes 1
33 El Caballero Bella Dama 1